LANDSCAPE FESTIVAL PLZEŇ 2017

19/05/17 - 30/09/17
LANDSCAPE FESTIVAL PLZEŇ 2017

Témata, kterým se chce letošní plzeňský ročník věnovat, jsou například zeleň v centru města, nedávno vzniklé pěší zóny, přechody z městské do volné krajiny, nebo vertikální zahrady a zelené střechy.

 

Areál DEPO2015 poskytne stěžejní zázemí pro indoorové činnosti festivalu, tedy pro různé přednášky, debaty a konference. „Zajímavá bude i výstava Nomádi na nádvoří areálu, kde budou ukázky různých obydlí od cestovatelů, přes squattery po bezdomovce, v nichž budou návštěvníci moci i nocovat,“ uvedl ředitel DEPO2015 Jiří Sulženko.


 

OPENING 19/5/2017

 

16:00 / Magistrát města Plzně

přednáška KAMIEL KLAASSE / NL Architects 

téma: NL Architects ve veřejném prostoru

 

17:30 / Náměstí Republiky

Happening MOVING FOREST od nizozemského ateliéru NL Architects

Taneční vystoupení skupiny Afresh Dance Community

 

18:30 / náměstí Republiky

Moodshake (koncert – jazz, funk)

 

20:00 / areál Plzeňského Prazdroje

Priessnitz Munroe (koncert – rock)

 

 

20/5/2017

 

14:00 / Anglické nábřeží – parkoviště po bývalém KD

GREENING THE CITY – golfový turnaj v rámci instalace NL Architects

 

NA VŠE VSTUP ZDARMA !!!

 


 

LANDSCAPE FESTIVAL

Landscape festival je již pátým rokem největší platformou v ČR zaměřenou na prezentaci krajinářské architektury a veřejného městského prostoru. Přináší řadu podnětů a inspirací pro konkrétní lokality v místech konání festivalu a jeho cílem je především zvyšování zájmu o kvalitu prostředí, povědomí o možnostech změn, zapojení krajinářské architektury do organismu města, podněcování debat mezi obyvateli, odborníky a místní samosprávou. Landscape festival je osvětou i mezioborovým dialogem nejen českých, ale také mezinárodních odborníků. Prezentuje inspirativní výstavy s kvalitními příklady realizací z českého i zahraničního prostředí, organizuje přednášky či workshopy. Přední tvůrci i studenti uměleckých škol prostřednictvím uměleckých a krajinářských instalací a architektonických intervencí oživují zanedbávaná či problematická místa a vyhledávají lokality s potenciálem.

 

Landscape festival se v letech 2014 a 2015 konal na Nákladovém nádraží Žižkov v Praze, v roce 2016 v Opavě a letos je ve spolupráci s radnicí pořádán v Plzni.

 

 

Umění ve veřejném prostoru

Nejen díla českých, ale rovněž zahraničních umělců a architektů budou potkávat lidé v ulicích, postindustriálních areálech i rekreační krajině města Plzeň. Kromě zmíněného studia NL Architects & Gena Yamamoto a jejich interaktivní mobilní instalace Moving Forest na zahájení festivalu připraví díla do veřejného prostoru umělci Dagmar Šubrtová a Jan Zdvořák, designéři Egoé, architekti Archanti, Martin Kloda (Archwerk) a ateliér OTTOTTO (PT). Do LFP se zapojí rovněž studenti architektury, urbanismu, krajinářské architektury či uměleckých oborů. Bude zde také postaven pavilon navržený na workshopu s architekty ateliéru Kenga Kumy (JP).

 

Festival se nebude odehrávat pouze v centru, ale i v industriálním prostředí plzeňského pivovaru, DEPA2015 či kulturního centra Papírna. Festival zároveň poukáže na problematická místa (okolí Fakultní nemocnice v Plzni-Lochotíně). Vybranými místy jsou dále ulice Bedřicha Smetany, náměstí Republiky, Piazzeta na Anglickém nábřeží, diskutované kruhové objezdy (folmavská rondel), z krajinných příkladů soustava Boleveckých rybníků či trasy podél plzeňských řek v centru města. Oslovení autoři na vytipovaných lokalitách nabídnou možnosti, jak formou site specific instalací reagovat na problémy daného území a zároveň podnítit debatu o veřejném prostoru.

 

 

Příklady úspěšných proměn a revitalizací

Formou několika inspirativních výstav ukáže LFP kvalitní projekty krajinářské architektury české i evropské scény. Obyvatelé i návštěvníci Plzně a LFP mohou očekávat nové pojetí města jako kulisy – galerie pod sluncem. Zajímavé realizace prezentují výstavy Industriální topografie/Architektura konverzí ČR 2005–2015, CzechScape/Portrét současné krajinářské architektury, Současná umělecká díla v krajině nebo Park desetiletí.

 

Informace o jednotlivých projektech, plánované mezinárodní konference na téma architektonických a uměleckých intervencí do krajiny v Norsku, Islandu a v ČR či konferenci o zelených střechách a termínech dalších akcí naleznete na

 

www.landscape-festival.cz

Fotogalerie