ZA PRAVDU…

11/09/19 - 10/10/19
Výstava
Lapidárium Betlémské kaple
ZA PRAVDU…

www.zapravdu.cz

 

místo / Lapidárium a dvorní trakt Betlémské kaple

zahájení / 10. září v rámci 8. Betlémské kulturní noci, koncert Jan Bartoš, Vladivojna La Chia & 4Trio, Michal Ambrož & Hudba Praha, DJ Josef Sedloň, performance Jiří Skála, Rafani

koncept / Milena Bartlová, Tomáš Pospiszyl, Filip Šenk, Dan Merta

architekt / Jan Stolín

grafický design / Štěpán Malovec, Martin Odehnal

videodokument / Jan Strejcovský ukázka zde

 

 

►►Lapidárium Betlémské kaple / vstup zdarma / 11–18 hodin

otevřeno denně 11. září–10. října 

►►Betlémská kaple / vstup 30 Kč / 11–18 hodin

otevřeno v září 12.–15.,20.–23., 29.–30.

otevřeno v říjnu 1., 2., 10. 

 

16. 9.  moderovaná debata / areál Betlémské kaple, 19 h

moderuje Petr Fischer

Milena Bartlová, Karel Hvížďala, Patrik Ouředník, Tomáš Pospiszyl, Jiří Přibáň, Michael Žantovský

 

Doba, kterou dnes žijeme, je možná až příliš často ad nauseam charakterizovaná tím, že přichází „po něčem“. Je jednoduše POST-post-faktická, post-pravdivá, post-dějinná. Co to ale znamená, že fakta, pravda, dějiny zůstaly někde tam, zatímco my míříme přesně opačným směrem, jinam? Podobáme se Kleeovu Novému Andělovi, jak ho v úvahách o dějinách popisuje Walter Benjamin, andělu, který se v letu otáčí za troskami minulosti, a dopředu se dívá zády? Jsme proti starým pomníkům a strašidlům dějin, které v poslední době tak moc rozptylují společnost, podobně bezmocní? A jsme při pohledu dopředu skutečně tak slepí?

 

 

24. 9.  moderovaná debata / pravda v architektuře /  areál Betlémské kaple, 19 h

moderuje Filip Šenk

Ivan Blecha, Petr Kratochvíl, Ladislav Lábus, Pavla Melková, Jindřich Vybíral

 

Pravda v architektuře se v určitých obdobích stávala přímo ideovým programem architektonického myšlení. Nechceme se ale zabývat jen minulostí, a proto se diskuze zaměří na současnost. Jak může architektura ovlivnit kvalitu života jedince? Nakolik prostředí každodennosti přispívá a nakolik vůbec může přispívat k orientaci jedince v současném světě? Proč u nás chybí výrazné polistopadové veřejné stavby? Nejen nad těmito otázkami se budou zamýšlet ve společné diskuzi významné postavy současného myšlení architektury Pavla Melková, Ladislav Lábus, Jindřich Vybíral, Petr Kratochvíl a Ivan Blecha.

 

 

25. 9. moderovaná debata / pravda v umění / areál Betlémské kaple, 18 h

moderuje Václav Janoščík          

Milena Bartlová, Stanislav Kolíbal, David Kořínek, Terezie Nekvindová

 

29. 9. filmový BLOK 1 v Kině Ponrepo / 18 h

moderují Tomáš Pospiszyl, Jan Strejcovský

J. L. Godard: Pravda (58’), Helena Všetečková: Všichni mají pravdu (124'), Jan Foukal: Poslední Přednáška Egona Bondyho (33’)

 

30. 9. přednáška (v anglickém jazyce) / Fakulta architektury ČVUT / 18 h       

Ákos Moravánszky: “Materiálová pravdivost” versus “Princip oblékání”. Materiálové strategie v současné architecture

 

3. 10. literárně – divadelní večer / areál Betlémské kaple, 19 h

Petr Adámek, Jonáš Hájek, Vít Malota, Sektor pro hosty: Don Juan, Škrábanice: Michal Rataj, Jaromír Typlt

 

5. 10. filmový BLOK 2 v Kině Ponrepo / 18 h

moderují Tomáš Pospiszyl, Jan Strejcovský

Alžběta Bačíková: Lékaři (17’), Hito Steyerl: Journal No. 1 - An Artist's Impression (22’), Moritz Liewerscheidt: Jahrhundertwende (30’), Harun Farocki: Images of the World and the Inscription of War (75’)

 

10. 10. moderovaná debata /  areál Betlémské kaple, 19 h

moderuje Jakub Železný

Václav Bělohradský, Blanka Mouralová, Miroslav Petříček, Petr Pithart, Jan Sokol, Miroslav Šik

+ 21.00 koncert  J.H.Krchovský & Krch-off band 

 

 

 

Základní ideou projektu, který se koná v roce možného 650. výročí narození mistra Jana Husa a 30. výročí sametové revoluce, je vytvořit za pomoci výrazných osobností vizuálního umění a architektury prostředí, kde je veden diskurz nad tématem pravdy v širším kontextu české historie.

Na fasádě Betlémské kaple byl v roce 2015 k 600. výročí upálení Jana Husa instalován objekt Ateliéru SAD. Nápis „Za pravdu“, který je vytvořen tak, že je díky dopadu slunečního světla dobře čitelný jen od května do srpna v několika odpoledních hodinách. Pěkně vyjadřuje myšlenku, že pravda sice jest, ale ne vždy je dobře vidět, protože to záleží na různých okolnostech. Když ji ale spatříme, je výzvou k následování a činu.

Havlovo „Pravda zvítězí nad lží a nenávistí“ není a nikdy nebylo skutečným politickým heslem, ale výrokem literáta, který si hraje se slovy. Proto nejprve zapadlo a později už bylo jen zesměšňováno, nebo dokonce – což je absurdita jak z Havlových her – bráno doslova a vyvraceno.  K 30. výročí listopadu 1989 by bylo možné Havlův přací konjunktiv znovu vzít, ale zacházet s ním tak, jak je mu přiměřené – básnicky, umělecky, záměrně mimo reálnou politiku.

Po postmoderním zpochybnění mocensky závazné verze pravdivosti se dnes ukazuje, že pouhá dekonstrukce sice byla nezbytná, ale stejně nezbytné je konstruovat pravdivost znovu a jinak. Nevíme ještě příliš přesně jak, ale víme, že je to naléhavě aktuální. Směr, kterým se vydat, naznačují konkrétní díla. Neříkají, co pravda je, ale to, že ve všech případech prověřování vlastní zkušenosti s nimi může díky tomu, že sdělují, co ví, a v jaké formě to ví, zvýšit schopnost čelit současnému světu.

 

Na projektu spolupracují výtvarní umělci, architekti, historici umění, filozofové a politologové

 

architekti Alena Šrámková, Lukáš Ehl, Tomáš Koumar, Petr Hájek, Ivan Kroupa, Petr Stolín, Miroslav Šik, Ladislav Lábus, Pavla Melková

 

umělci Zbyněk Baladrán, Martina Smutná, Jiří David, Guma Guar, Barbora Klímová, Lenka Klodová, Stanislav Kolíbal, Jiří Kovanda, Richard Loskot, Jaromír Novotný, Jan Merta, Jiří Příhoda, Rafani, Jiří Skála, Sláva Sobotovičová, Pavel Sterec, Robert Šalanda, Marek Šilpoch, Jan Šerých, Mark Thér, Martin Zet, Roman Štětina, Petr Adámek, Daniel Hanzlík

 

teoretici Miroslav Petříček, Jan Sokol, Michael Žantovský, Petr Pithart, Václav Bělohradský, Jiří Přibáň, Petr Kratochvíl, Milena Bartlová, Jindřich Vybíral, Petr Fischer, Blanka Mouralová, Karel Hvížďala, Terezie Nekvindová, Ivan Blecha, Patrik Ouředník, Václav Janoščík, Jakub Železný

 

Součástí výstavy budou debaty, filmový dokument a divadelní představení a publikace.

 

Fotogalerie