Čtení míst naživo: procházka po veřejných prostranstvích

06/09/14
Čtení míst naživo: procházka po veřejných prostranstvích
V rámci doprovodného programu právě probíhajícího Landscape festivalu si Vás dovolujeme pozvat na komentovanou procházku po vybraných veřejných prostranstvích. Představíme Vám způsob, jakým tato místa čteme a analyzujeme v Kanceláři veřejného prostoru IPR Praha.
 
Vyrážíme 6. září 2014 v 10:00 z nádraží Praha - Holešovice (v prostředním vestibulu u výlezu z metra, směrem k vlakům). Přidejte se k nám!
DŮLEŽITÉ: Během komentované procházky se vydáme i přes nový Trojský most. Jelikož budeme procházet staveništěm, všichni musí mít z bezpečnostních důvodů přilbu. Zajistili jsme zapůjčení zhruba třiceti přileb, ale nevíme, zda vystačí pro všechny. Pokud tedy máte možnost přinést si vlastní, vezměte si ji radši s sebou. Doporučujeme Vám vzít si kvalitní boty. Trasa není vhodná pro kočárky.
 
Kam se podíváme:
 
Zastavení 1: Trojská brána
 
Z noveho Trojskeho mostu lze lehce prehlednout uzemi byvaleho Holesovickeho ostrova, kdysi pokryteho mozaikou policek se zeleninou. Dnes je mistem vyusteni tunelu Blanka. Existuje moznost jak uzemi aktivovat? Zajistit charakter krajinneho zazemi Trojske kotliny, aby nezvnikala bariera, ktera zcela oddeli Holesovice a Liben? 
 
Zastavení 2: Pod skalou Jabloňka
 
Misto bylo dlouho zname svou mnohametrovou haldou soli za sedivou plechovou ohradou, podel ulice Povltavska. Priblizne do poloviny 90. let ji bylo mozne videt pri ceste preplnenym autobusem do ZOO. Za haldou obcas nekdo zahledl omselou vilu s napisem „Na Rybarne“, jedinou vzpominku na korzo podel zanikleho Vltavskeho ramene. Je zajimave, ze tento potencial nebyl zatim vyuzit. 
 
 
Zastavení 3: Holešovičky
 
Krajinny amfifiteatr v Holesovickach pod bilou skalou byl v roce 1980 protnut severojizni magistralou. Most Barikadniku dostal novou mostovku, mimourovnove najezdy a mnoho oddelenych ploch zelene, zbytkovych ploch nejasneho urceni. Pod Bulovkou je zachovano pomerne rozsahle uzemi puvodni nezastavene krajiny. Co s ni? Existuje zpusob jak ji zapojit do mestskeho zivota? 
 
 
Zastavení 4: Bulovka
 
Nemocnicni arealy jsou mista, kam smeruje velke mnozstvi navstevniku, zejmena o vikendech, aby stravili chvili se svymi blizkymi. Ty nejstarsi nemocnicni pavilony z casti pripominaji jejich honosnejsi pribuzne v lazenskych mestech, jen s okolnim prostredim je to ponekud horsi. Presto ma Bulovka obrovsky potencial nabidnout vice a to diky sve krajinne pozici a prirode, ktera ji prostupuje.