EDUARDO SOUTO DE MOURA

30/04/12
EDUARDO SOUTO DE MOURA

Je to jako kdyby do Prahy přijeli držitelé Oscarů Meryl Streepová nebo Colin Firth: v pražské Galerii Jaroslava Fragnera se prezentuje loňský držitel Oscara v architektuře, Pritzker Prize, portugalský architekt Eduardo Souta de Moura. S ohledem na zájem veřejnosti se galerie rozhodla prodloužit trvání výstavy o jeden den, tedy do 30. dubna. Důvodem úpravy termínu je rovněž návštěva de Moury v Praze: poslední dubnový den bude v sále Betlémské kaple zaplněném do posledního místa přednášet o svých realizacích, tvůrčím procesu i soutěžích. „Kapacitu sálu pro přednášku jsme během jediného týdne třikrát navyšovali tak, abychom do ní dostali aspoň šest stovek posluchačů. Zájem však registrujeme několikanásobně vyšší. Jsem velmi rád, že zdejší odborná i laická veřejnost formát přednášek nadále vyhledává, zvlášť pokud přijede hvězda de Mourova formátu,“ říká Dan Merta, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera.

Je docela dobře možné, že u tuzemských příznivců současné architektury tohoto světoznámého tvůrce proslavili sportovní komentátoři. V roce 2004, kdy se hrálo fotbalové EURO v Portugalsku, patřil de Mourou navržený svatostánek kopané v městečku Braga k velebenějším programovým bodům šampionátu než lecjaký hráč milionové hodnoty. Není to zdaleka jediný kontakt tohoto tvůrce s fotbalem: v souvislosti s jeho loňskou dekorací nejprestižnější architektonickou cenou Pritzker Prize byla zmíněna i de Mourova čerstvá realizace vilového komplexu, již si u něj objednala hvězda portugalského národního týmu a opora Realu Madrid Cristiano Ronaldo.

Výstava de Moury, jenž je ve světě té nejlepší architektury ceněn i pro svou pokoru a skromnost, stvrzuje zájem naší galerie o portugalskou architektonickou scénu. Ta patří k evropské špičce, podobně jako Nizozemsko nebo Dánsko,“ říká Dan Merta, „v de Mourově jazyce architektury lze vystopovat ´hlásky´ jeho učitele Álvaro Sizy.“ Veškeré další informace lze nalézt na www.gjf.cz. Snímky a další podklady jsou ke stažení na http://moura.capsa.cz (login: moura, heslo: moura). Pro české čtenáře je k dispozici i publikace Rozhovory se studenty, kterou před třemi lety vydalo nakladatelství Archa.

Fotogalerie