Jiří Příhoda/ ARCHA (Cela II), 2013

09/10/13 - 17/11/13
Jiří Příhoda/ ARCHA (Cela II), 2013

Dalším projektem připraveným v rámci Open Air Areny Betlémské náměstí je instalace Archa od Jiřího Příhody umístěná ve dvorním traktu Galerie Jaroslava Fragnera. Objekt navazuje na sérii letošních sochařských instalací  - kolektivní asambláž předních českých umělců Cadavre Exquis v rámci výstavy Lapidárium a instalaci Jana Stolína/ Projekt pro GJF.

Slavnostní vernisáž se uskuteční v úterý 8. října v 18 hodin ve dvorním traktu Galerie Jaroslava Fragnera.

Projekt Archa pro dvůr Galerie Jaroslava Fragnera je realizací druhé verze Cely I určené k přemýšlení, dlení a individuální izolaci. Cela I stojí v Austinu a pracovně ji Jiří Příhoda nazývá "Prales", protože je umístěna na rozhraní mezi zdejším původním cedrovým lesem, nikdy člověkem neformovaným, a všude se zde rozlézajícími příměstskými domy. Archa je oproti první verzi větší v objemu a je rozšířena o podlahový otvor nad vodní hladinou jako protějšek stropnímu otvoru směřujícímu do nebe.

 

Jiří Příhoda o objektu Archa: "U této řady mých obytných objektů vůbec nezáleží na bezprostředním okolí. Jde o únosný minimální prostor pro individuum s fyzickým a vizuálním kontaktem se živlem nebe a vody. Archa je jedinou "pevninou" na tomto rozhraní. Chci, aby si každý individuálně v dočasné separaci zažil a přečkal svoji Potopu, ve smyslu sebrání vzorků/informací od všeho vlastního individuálního před Potopou, jejich uložení do prostoru zdvojené desky "datového" stolu a znovu použití v novém světě po Potopě. Archa může být nainstalována všude tam, kde je rozhraní pevniny a vody a nezakrytý pohled do nebe." 

 

 

Recenze:

http://www.designboom.com/design/ark-dwelling-by-jiri-prihoda-is-a-personal-thought-cell-10-1-2013/

Fotogalerie