Michal Pitoňák/ Lidová škola urbanismu

29/10/13
Michal Pitoňák/ Lidová škola urbanismu

přednáška  29/10 od 18 hodin v GJF, další z cyklu Lidová škola urbanismu

 

 

RNDr. Michal Pitoňák, sociální geograf

 

V posledních letech, zvláště pak v souvislosti s pořádáním festivalu Prague Pride, můžeme stále častěji slyšet o menšinově sexuálně orientovaných lidech (LGBT), nejčastěji o gayích a lesbách, přitom ještě před 25 lety byla jejich existence značně tabuizovaná. S přechodem na tržní ekonomiku a díky diverzifikaci naší populace bylo toto tabu sice odbouráno, mediální obraz, jako jediný zdroj informací, však bohužel mnohde zůstal jediným zdrojem informací. V této přednášce představím výsledky dotazníkového šetření (N=1589) a pokusím se alespoň z části odpovědět na následující jistě velmi zajímavé otázky:

• Jak se LGBT lidem v našem hlavním městě žije, cítí se zde samy sebou, pohodlně, v pohodě? Je Praha pro LGBT lidi liberální oázou?

• Je menšinová sexuální orientace motivem k migraci do Prahy?

• Můžeme v Praze hovořit o ‘gay čtvrti‘? Splňovala by tato čtvrť kritéria podobných čtvrtí, jež se zformovaly v městech západní Evropy či v USA?

• Která místa a prostory považují LGBT lidí za důležitá k seznamování, která k setkávání a ve kterých místech nejraději tráví volný čas? A proč je tomu tak?

• Jakou roli hrají gay bary, kluby či restaurace v životech LGBT lidí? Jaké významy jim přikládají?

Fotogalerie