Ó HORY, Ó HORY, Ó HORY, Starý Smokovec

12/09/18 - 09/12/18
Výstava
Vila Flóra, Starý Smokovec
Ó HORY, Ó HORY, Ó HORY, Starý Smokovec

repríza výstavy věnovaná současné horské architektuře v ČR a na Slovensku

 

POZVÁNKA KE STAŽENÍ ZDE

 

výstavy v GJF: reportáž České televize

 


 

Nová výstava v Galerie Jaroslava Fragnera v Praze (23. března – 6. května 2018) následně bude představena i v Design Factory v Bratislavě (květen–červen), která výstavu spolupořádá, a dále ve Vile Flóra ve Starém Smokovci (září–prosinec).

 

GJF po několika inspirativních výstavách věnovaných kvalitním novostavbám i renovacím horských staveb v alpském či norském prostředí představí realizace v českých a slovenských horách a  pohořích. Ačkoliv mají oba státy rozdílná morfologická východiska, spojuje je téměř stoletá společná historie, která zásadně ovlivnila jejich architektonický vývoj. Šest desítek staveb zobrazuje v typologické škále od vyhlídek, environmentálních center přes hotely a relaxační střediska až po rodinné domy především citlivý kontextuální přístup a vzrůstající snahu po udržitelnosti. Právě tento trend, který ruku v ruce s požadavkem zvyšování komfortu a nabídky služeb vede často k realizaci velmi povedených staveb, rovněž otevírá otázku zachování divoké přírody a ochrany před člověkem.

 

Zastoupeny budou téměř všechna pohoří (Šumava, Krkonoše, Krušné hory, Jizerské hory, Orlické hory, Jeseníky, Moravskoslezské Beskydy, Javorníky, Karpaty, Vysoké Tatry, Nízké Tatry, Západní Tatry, Malé a Velké Fatra a Slovenský Ráj) a realizace současné (tedy stavby z novodobé historie obou republik) doplní také příklady zajímavých realizací a neuskutečněných projektů, jež stály u zrodu zájmu o turismus v daných lokalitách nebo připomínají výrazné počiny architektonických dějin (Dušan Jurkovič, Sial apod.).

 

Výstavu doprovodí i publikace, která nebude pouze katalogem představených projektů, ale zároveň poslouží návštěvníkům při turistických a lyžařských výletech v obou republikách jako alternativní průvodce horskou architekturou.

 

Site-specific instalace BIVAK / GOJO collective  

BIVAK propojuje touhu člověka opustit výdobytky civilizace s nutností řídit se intuicí a umět si vytvořit úkryt v nehostinném prostředí. Použitý materiál svou průsvitností odkazuje na niterný ideál člověka co možná nejvíce se přiblížit přírodě, ale zároveň si ponechat maximum komfortu,  kterému přivykl. 


 

spolupořadatelé/ Galerie Jaroslava Fragnera, Design Factory Bratislava

ve spolupráci/ Tatranská galéria Poprad, Časopis Arch

kurátoři/ Dan Merta, Tomáš Bujna

spolupráce/ Matúš Dulla, Ján Krcho, Petr Kratochvíl, Klára Pučerová, Henrieta Moravčíková, Jakub Potůček

grafický design publikace/ Lukáš Kijonka

panoramatické fotografie/ Jiří Jiroušek

Projekt podpořil Fond na podporu umenia.

Fotogalerie