OPEN AIR ARENA 2016

18/05/16 - 30/09/16
OPEN AIR ARENA 2016

Zahájili jsme již 5. ročník letního festivalu Open Air Arena Betlémské náměstí, který v sobě zahrne široké spektrum kulturních akcí od architektury a umění přes koncerty, divadla a performance až po site specific projekty a dlouhodobé výstavy.

Vyvrcholením celého festivalu bude opět Betlémská kulturní noc 20. září, kdy ožijí galerie, kavárny, obchody a další organizace v blízkosti Betlémského náměstí. 

 

 

/// středa 17. 8. od 19 hod divadelní představení

SQUADRA SUA - HAPPY HOUR

Host přijde do restaurace, usedne k prostřenému stolu, objedná si jídlo, které mu kuchaři připraví a číšníci donesou. Co by se mohlo pokazit na tak jednoduchém receptu na solidní restauraci? Jaké nečekané ingredience by se mohly připlést do nijak komplikovaného příběhu? A kdo to nakonec všechno zaplatí? 

 

/// středa 18. 5. od 19 hod   zahájení výstavy Zdeňka Fránka a hudební vystoupení

Zdeněk Fránek: Míra a měřítko

Přední tuzemský ateliér na ní představí své profilové projekty z poslední doby: rozhlednu Skywalk na Dolní Moravě, studii bytového domu Face House v Praze a energeticky soběstačný objekt Liko Noe.

Debbi Love

Autorské duo Debbi Love, neboli Bio Masha a Luděk Kazda, produkuje žánrově nevymezené hity s vizí a) inovativních gastromelodií, b) zvukových pořadů určených prostorem prezentace (sound specific) a v neposlední řadě vědeckofantastickým hudebně dramatickým pořadem Shitparáda, vysílaným pravidelně na radiu Streetculture. Jejich snem je hrát dobře a dlouho jako jukebox, aby všichni byli šťastní a nevadilo jim, že skladby nikdy předtím neslyšeli a mnohdy ani potom neuslyší.

Kapitán DEMO

Kapitán Demo aspiruje na titul "Jediný vtipný z českých pokusů o vtipné projekty". Jeho humor nespočívá v tom, že tancuje v tisíckrát omletých osmdesátkových neonových teplákovkách a u toho zpívá o tom, do které nohavice si strčí penis (Nebo koule? Nevím.). Jiří Burian má nevídaný dar slova, dar rýmu, ostrý a drzý jazyk a pevný beat. Právě na tom stojí celý Kapitán Demo, velké fuck off celému českému rádoby showbusinessu. Vsadil na image dvousetkilového nenažrance, naprostý opak kluka z plakátu. Jedinou jeho zbraní tedy opravdu zůstávají slova a muzika, která je doprovází.
 

/// 8.6. od 19 hod vernisáž výstavy Bohuslava Fuchse a hudební + taneční performance

sestřih na youtube

Bohuslav Fuchs

Bohuslav Fuchs je v zahraničí jedním z nejznámějších českých architektů 20. století. Architekt,urbanista, teoretik, výtvarník a učitel, který je neodmyslitelně spjat s brněnským funkcionalismem, započal svoji kariéru studiem na Akademii výtvarných umění v Praze u Jana Kotěry, v jehož ateliéru později také pracoval.

Činna

ČINNA je hudební soubor autorských písní. Pohybuje se mezi žánrovými dálnicemi vážné hudby, rocku, jazzu..., ale neváhá se dotknout ani folklorních kořenů. Slova a hudba přecházejí v imaginativních obrazech z šepotu až k hřmotu, z plného světla do tajemného hájemství stínů.

Výrazový tanec "Obrazy, myty, krajiny"

Vystoupí Veronika Sequensová, Kristyna Krejčová a Kristýna Hlavatá za hudebního doprovodu Petra "Komára" Soudka.

 

/// středa 22. 6. od 19 hod   divadelni představení

Divadlo V.A.D. – Píseček 

Nezvládáte výchovu svých dětí? Uklidníme vás vědomím, že v tom nejste sami. Zkušení rodiče si z modelových situací odnesou kromě užitečného know-how i odbornou psychologickou vzpruhu. Připravující se rodiče dostanou šanci ujasnit si, zda by nestačilo pořídit si domácího mazlíčka. Ostatním nabízíme střet civilizací, násilí a závěrečnou katarzi - to vše na písečku. 

FB event

 

/// středa 29. 6. od 18 hod.   komentovaná prohlídka výstavy Zdeňka Fránka a následně grilování a DJ

FB event

 

/// čtvrtel 28. 7. od 19 hod   divadelní představení

Divadlo Bořivoj — Finita la Comedia

Otec vlasti leží na smrtelné posteli a přede dveřmi jeho ložnice sedí dva královští šašci. A smrt. Ti všichni připravují pro císaře své poslední číslo. Komedie o smrti. Tragedie o humoru. Divadelní představení kombinuje klaunské herectví, loutky a hudbu.
 

/// čtvrtek 4.8. hudební vstoupení od 20 hod

Vagyny Dy Praga

Mužský sbor Vagyny Dy Praga pravidelně vystupuje na alternativních stageích velkých hudebních festivalů (např. Majáles 2008-13, Sázavafest 2007-10, Mighty Sounds 2006-12, Povaleč 2011), na hlavních pódiích (Miss Agro 2010, Strahov Open Air 2010-13) i na menších regionálních festivalech (Ferdinandfest 2010, Voprfest 2010…).
Na svém kontě má profesionální cd "Zřejmě humor", jedno garážově nahrané cd s příznačným názvem “Vagyny maj koule!” a jeden “Živák”.


Záviš

Znojemský rodák i patriot, ale dlouho už cestovatel, který s kytarou přes rameno křižuje země české i blízkou cizinu.
Muzicíroval od dětských let, vystřídal mnoho zaměstnání, s koncem devadesátých let se začal koncertování věnovat naplno. Bývá občas vytrženě charakterizován podle neakademického slovníku svých textů, ale ten u něj není samoúčelnou snahou o humor či strojené drsňáctví, nýbrž tvůrčím prostředkem, s nímž umí zacházet a pod jehož tenkou slupkou nacházíme cit a obsah. Sám se občas označuje za lidového umělce, ale nacházíme ho kdesi na opačném pólu než duševní slepotou živený lidový bulvár — ba tam, kde moudrost a kulturní rozhled je podmínkou sine qua non. [J.M.]

 

/// úterý 20. 9.   BETLÉMSKÁ KULTURNÍ NOC

Již popáté bude připraven ve spolupráci s institucemi a sdruženími působícími v okolí Betlémského náměstí zajímavý program od pozdního odpoledne do půlnoci.

 

/// 4. - 20. 10. 2016   SITE SPECIFIC instalace / Shota Tsikoliya

dvorní trakt Betlémské kaple

 

Programovaný ohyb - výzkumný pavilon

Autorem pavilonu je Shota Tsikoliya.

Projekt testuje potenciál této strategie a aplikuje jí v návrhu pavilonu, umístěného v okolí Betlémské kapli. Prostorové rozvržení pavilonu reaguje na tvar kašny a tvoří dohromady s ní jednotnou kompozici.

 

Fotogalerie