Pražský funkcionalismus/ tradice a současné ozvěny, Regensburg

01/04/14 - 15/04/14
Pražský funkcionalismus/ tradice a současné ozvěny, Regensburg

Praha byla v průběhu dvacátých let jedním z hlavních uměleckých center funkcionalistické architektury. Výstava ukazuje významné příklady moderní architektury v meziválečné době, stejně jako soudobé stavby, jež jsou ve svém střízlivě puristickém stylu funkcionalistickým dědictvím ovlivněny.

„Forma následuje funkci.“ – základní charakteristika funkcionalismu, architektonického směru, který se rozvíjel od 20. let minulého století. I přestože hlavní body tohoto uměleckého stylu v architektuře položil švýcarský architekt Le Corbusier, patřila Praha k jednomu z nejdůležitějších center pro vývoj tohoto stylu. Celá generace mladých architektů utvořila z tohoto města architektonickou laboratoř, jejíž význam daleko přesáhl hranice Československa. V novém stylu byly postaveny nejen bytovky a rodinné domy, ale i administrativní budovy, školy, nemocnice, mosty i kostely. Pražské funkcionalistické budovy patří ke skvostům světové moderní architektury. Výstava představí výběr těchto skvostů, včetně Müllerovy vily od Adolfa Loose, budovy Spolku výtvarných umělců Mánes od Otakara Novotného, katolického kostela sv. Václava od Josefa Gočára, nebo Výstavní kolonie na Babě.
 
 
Druhá část výstavy prezentuje českou architekturu posledních dvou desetiletí, jejíž střízlivé linie jsou nepochybně dědictvím předválečného funkcionalismu ovlivněny. Současnou architekturu na výstavě reprezentuje Palác Euro (DaM), Muzo Centrum (Stanislav Fiala, D3a) nebo stanici metra Kolbenova (DUM architekti).
 
 
Výstava zahrnuje celkem 38 panelů, které se věnují tématům jako bydlení, církevní stavby, školy a jiné, a podává tak ucelený obraz o funkcionalistických projektech v Praze.
 
18:00: 
 
Úvodní slovo: Prof. Pavel Zvěřina, Fakulta architektury na univerzitě OTH Regensburg
 
Úvodní přednáška českého architekta a historika Zdeňka Lukeš (Dozent na New York University Prague a zaměstnanec na Pražském hradě v oboru památkové péče), který je spoluautorem výstavy. Přednáška bude v anglickém jazyce.
 
19:30:
 
Vernisáž výstavy za doprovodu Z. Lukeše
 
 
V rámci výstavy se koná řada přednášek k nové pozici české architektury: 
 
8. dubna/ 18.00: PROJEKTIL
9. dubna / 18.00: MCA-Atelier
15. dubna / 18.00: Ivan Kroupa 

Fotogalerie