Prostory touhy: Je architektura sexy?

05/08/16 - 25/09/16
Prostory touhy: Je architektura sexy?

 

reportáž České televize

reportáž Českého rozhlasu


 

"Architektura nám nemůže vyplnit naše nejdivočejší fantazie, ale může posunout limity, ve kterých tyto fantazie držíme. "

Bernard Tschumi

 

„Za vraždu materiálu nese odpovědnost jen náladovost a ctižádostivost ženy, neboť ornament ve službách ženy bude žít věčně. (…) Ornament ženy ale v podstatě odpovídá ornamentu divochů, má erotický význam.“

Adolf Loos

 

Výstava se pokusí představit, problematizovat a interpretovat vztahy sexuality, konstrukce sexuální a genderové identity, architektonického prostoru a architektonické tvorby na modernistickém a současném materiálu. Výstava bude zkoumat, jakým způsobem se materializují genderové role a sexuální vztahy a stereotypy v architektuře.

 

Výstava ukáže na příběhu architektury 20. století, jak různé sexuality a genderové role utvářely architekturu, prostor a proces architektonické tvorby a jak naopak architektura a urbanismus ovlivňují genderové stereotypy v naší společnosti.  Kurátoři se na pestrých příkladech historické i současné architektury pokusí ukázat, jak se utvářely, otiskovaly a zpřítomňovaly v konkrétním prostoru stereotypy, projektované do role mužů a žen, lidí heterosexuálních i neheterosexuálních a jak architekti počítali s viditelností lidské tělesnosti.

Záměr výstavy vychází z přesvědčení, že sexuální identifikace i sexuální praxe se uskutečňuje v architektonickém prostoru. Stereotypy a historická tradice patriarchálního řádu měla výsostný vliv na utváření identity architekta a jeho tvorby, ale i architektek a jejich tvorby. Po celé dvacáté století, ale i v současnosti, můžeme vidět na jedné straně nevědomou i vědomou snahu toto schéma potvrdit a legitimizovat, na straně druhé jej narušit, dekonstruovat a překonat. Leimotivem výstavy je tedy poukázání na to, jak byly genderové/sexuální stereotypy konstruovány a jaké jsou strategie jejich narušování.

 

Jako příklady poslouží domy od Adolfa Loose, jehož architekturou se Praha může pyšnit, stavby a názory předního modernisty Le Corbusiera, kritické texty F. X. Šaldy, Bohuslava Brouka, Bohumila Markalouse nebo profeministické příručky Bruno Tauta. Na výstavě budou prezentována díla a myšlenky předních architektů a umělců – Adolfa Loose, Jana Kotěry, Jana Zrzavého, Hany Kučerové-Záveské, Jana Kaplického, Ilony Neméth, Kateřiny Vincourové, Pavla Karouse, Lenky Klodové, ale i návrhy a design z anonymního prostředí, které mají ale neméně formotvornou roli. Výstava bude částečně programově napojena na kulturní festival Prague Pride, jenž v létě v Praze proběhne.

 


 

DOPROVODNÝ PROGRAM/

 

► 15. 9.  / 19 h

MODEROVANÁ DEBATA a KŘEST PUBLIKACE

Veřejná diskuse s Petrem Kratochvílem, Danem Mertou, Martinou Pachmanovou, Filipem Šenkem, Janou Tichou, Lenkou Klodovou a Ladislavem Zikmundem-Lenderem.

 

Křest doprovodného katalogu výstavy Prostory touhy /texty: Aaron Betsky, Beatriz Colomina, Hans Ibelings, Dan Merta, Ladislav Zikmund-Lender, Filip Šenk/

 

► 19. 9. / 19 h

PŘEDNÁŠKA TOMÁŠE POSPIZSYLA: Stroje na sex

Naše obydlí mimo jiné slouží i k milování a sexu. Jak se představy o těchto funkcích promítly do architektonických a designových vizí zachycených ve filmových dílech?

 

 

JIŽ PROBĚHLÉ AKCE/ 

 

► komentované prohlídky s Ladislavem Zikmundem-Lenderem vždy v 16h v rámci festivalu Prague Pride
9. 8. a 11. 8. v češtině
10. 8. v angličtině

 

► 7. 9.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA / 16h

s Ladislavem Zikmundem-Lenderem

 

► 13. 9. 

PROHLÍDKA / DIVADLO / PŘEDNÁŠKA

 

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA / 16h

s Ladislavem Zikmundem-Lenderem

 

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ: UMĚNÍ FLIRTU / 17h

Dvě mladé ženy objevují sobě i divákům tisíciletí hledané kouzlo jemné erotické hry. V závěru bude uvedena malá ukázka z díla zakladatele moderní pornografické literatury Pietra Aretina Rozpravy o mravech hříšných kurtizán. (30 min)

 

PŘEDNÁŠKA JANA TABORA: EROTIKA A ARCHITEKTURA  / 18:30h

 


 

katalog/

texty/  Beatriz Colomina, Hans Ibelings, Aaron Betsky, Dan Merta, Ladislav Zikmund-Lender, Karel Doležel, Filip Šenk

 

Více o katalogu.

 

 


 

kurátorský tým/

Ladislav Zikmund-Lender

Dan Merta

Filip Šenk

 

architektonické řešení/

Bronislav Stratil

 

vystavující architekti

Archigram

Atelier SAD

Václav Aulický

Otakar Binar

Coop Himmelb(l)au

Norman Foster

Future Systems

Martin Gsandtner

Zaha Hadid

Haus-Rucker-Co

Hans Hollein

HŠH

Karel Hubáček

Chalupa architekti

Gregor Ingalls

Eva Jiřičná

Philip Johnson

Jan Kaplický

Jan Kotěra

Hana Kučerová-Záveská

Kisho Kurokawa Architects

Adolf Loos

Věra Machoninová

Augusta Machňová-Müllerová

Gian Carlo Maroni

Mjölk architekti

Oscar Niemeyer

Milada Petříková-Pavlíková

Bernard Tschumi

Jean Nouvel

Otto Wagner

 

vystavující umělci

Jean de Ardoise

Aubrey Beardsley

Monica Bonvicini

Veronika Bromová

Escherfucker

Stano Filko

Andrea Fraser

Pavel Karous

Lenka Klodová

Ilona Németh

Martin Velíšek

Kateřina Vincourová

Jan Zrzavý

Fotogalerie