Současná norská architektura # 7

28/06/12 - 28/08/12
Současná norská architektura  # 7

Galerie Jaroslava Fragnera v Praze uspořádala ve spolupráci s Velvyslanectvím Norského království výstavu představující nejlepší realizace současné norské architektury. Vybraných projektů je celá škála od malých odpočívadel podél silnic a soukromých domů až po náročné státní stavební zakázky.

"Cílem těchto výstav, které vytvořilo norské Národní muzeum umění, architektury a designu, je ukázat výběr nejlepších děl norských architektů za poslední roky.Snahou je tak doložit, shrnout a pokud možno definovat projevované tendence a odlišit to, co je typicky norské," vysvětluje Nina Berre, ředitelka oddělení architektury v Oslu. "Norská architektura se vyznačuje smyslem pro propojení krajinného rázu s architektonickým záměrem, koncepčním myšlením, mistrovskou prací s materiálem, pozorností věnované detailu a zejména schopnosti neotřelým způsobem přistupovat ke každé jednotlivé stavební zakázce."

 

Výstava představuje charakteristiky jednotlivých děl a vyzdvihuje společensky významné aspekty norské architektonické scény. Akce má zároveň důležitou funkci v procesu budování sbírky Národního muzea v Oslu. Pro přehlednost je rozdelěna do několika kategorií, v nichž uvádí nejúspěšnější příklady. Skupinou realizací, která nechává architektům volnou ruku, jsou "instalace", tedy pavilóny či dětská tábořiště. Autoři při jejich navrhování plně využili svého potenciálu při rozvíjení nápadů, zkoumání a vyvíjení konstrukcí, využití materiálů a řešení detailů designu. Výsledkem jsou stavby, které lze označit za téměř umělecké objekty.

 

Kategorie Nové ve starém evokuje projekty spočívající v renovaci chráněných budov, v této výstavě však návštěvníci naleznou také jiný, neméně významný případ. Po zničujícím požáru v centru Trondheimu byl přestavěn celý blok domů (Spálené ruiny - Borkeplassen) v souladu s charakteristickým rázem původní části města.

 

Zajímavé jsou rovněž programy výstavby, které dokládají priority orgánů veřejné správy. Norský stát (a nepřímo magistrát hlavního města Osla) například přidělil miliardy norských korun na výstavbu nové operní scény. Nešlo však pouze o podpoření kulturního dění ve městě.Budova opery má současně sloužit jak opodnět pro další rozvoj hlavního města, kde jeden z cílů představuje rozšíření centra na východ a vybudování takzvaného Města fjordů (Fjord City).

 

Nejpřitažlivější budou pro české publikum zřejmě charakteristické národní turistické trasy, na kterých obvykle participuje více autorů a vznikají ve spolupráci s krajinnými architekty. Norská správa veřejných cest již od roku 1997 plánuje a provádí na turistických stezkách a trasách menší úpravy. Program nabral na intenzitě po roce 2005, kdy bylo realizováno přibližně 50 projektů, z nichž mnohé jsou dílem mladých architektů.

 

Prostřednictvím řady forem, ke kterým patří fotografie, film, kresba, skica a modely v nejrůznějších měřítkách a způsobech ztvárnění, se zde nabízí souhrnný pohled na počiny norských architektů realizované v rozmezí let 2005 až 2010 v Norsku i v zahraničí. K výstavě byl vydán také podrobný norsko-anglický katalog s fotografiemi i výkresy.

 

 

Noc severské kultury

 

Slavnostní vernisáž byla obohacena v rámci projektu Open Air Arena Betlémské náměstí o další kulturní program. (více o projektu na www.gjf.cz)

 

Pozvání přijala jedna z autorek výstavy, Eva Madshus, jejíž přednáška, stejně jako jednoho ze zastoupených architektů, Knuta Hjeltnese, následovala po divadelním vystoupením Pasiho Mäkely přímo ve dvorním traktu před Galerií Jaroslava Fragnera. Po přednáškách následovala afterparty a hudební vystoupení skupiny Federsel&Mäkelä.

 

prezentované realizace:

 

Norská architektura v zahraničí

/Norské velvyslanectví v Nepálu, letiště v Indii, pavilón umění v Koreji a ubytovny v Thajsku/

Rodinné domy a vily

/vila v Trondheimu, statky v Totenu a v Rennesøy, chata v horském lyžařském městečku Geilo/

Bytové domy

/malý bytový dům a bytový komplex v Oslu, řada bytových domů v severnímNorsku/

Místní kulturní instituce

/dva muzejní areály v okrese Nordland, Centrum Knuta Hamsuna, Muzeum Pettera Dasse, kostel Tautra Maria kloster/

Vzdělávání

/školy v Kristiansandu a Oslu,  Dům učitelů - Larernes Hus/

Instalace

/pavilón Lucerna - Lantern, tábořiště pro děti, Tubaloon/ 

Novévestarém

/blok domů v Trondheimu, Národní muzeum architektury, palác Gyldendal, budova Námořnísprávy/

Veřejné investice

/Národní opera a balet, skokanský můstek Holmenkollen, semenná banka na Špicberkách, věznice Halden/

Rekreační a outdoorové aktivity

/hotel Juvet Landscape v rokli Gudbrands juvet, plážový bar a podzemní domky v přímořském letovisku Stokkoya, horská chata - základní tábor Preikestol/

Národní turistické trasy v Norsku

/odpočívadla, vyhlídky, schodiště, sestupy k vodním zdrojům nebo výšlapy do horských svahů, kavárny, různé expozice a informační centra/

Kurátorka

Nina Berre, ředitelka oddělení architektury

 

Manažeři projektu

Ole H. Gaudernack & Eva Madshus, višikustos

 

Koordinátor projektu

Stine E. Johansen

 

Technika

Jon Geir Placht, Jorgen Vidnes

 

Fotografie

Jiří Havran, ARKIFOTO

 

Design výstavy

mmw architects of norway mnal as

 

Grafický design

Anti

 

http://www.youtube.com/watch?v=mZb3_-Ejknw

http://www.youtube.com/watch?v=vFPExbxv1XY

Fotogalerie