SWISS POSITIONS/ 33 přístupů k trvale udržitelnému způsobu stavění

08/03/13 - 14/04/13
SWISS POSITIONS/ 33 přístupů k trvale udržitelnému způsobu stavění

Putovní výstava představuje 33 klíčových projektů udržitelné architektury z posledních dvou dekád. Nezaměřuje se pouze na stavební a konstrukční inovativní postupy a rozvoj v oblasti udržitelné výstavby, ale rovněž na velmi kvalitní architekturu. Výstava je založena na snímcích vybraných fotografů věnujících se architektuře. Výstava objevuje různé úhly pohledu s důrazem na stavební technologie, materiály, ekologii a ochranu životního prostředí. Mezi vystavujícími autory jsou zastoupeny i výrazné postavy švýcarské architektury: Herzog & de Meuron, Buchner Bründler či Diener & Diener.

V rámci březnového multižánrového projektu Švýcarské jaro představí pražská Galerie Jaroslava Fragnera dvě výběrové výstavy současné architektury – udržitelnou švýcarskou architekturu a realizace z frankofonní části země.

 

Výstavy budou slavnostně zahájeny v Betlémské kapli ve čtvrtek 7. března19 hodin za přítomnosti dvou předních architektů: Rogera Dienera a Mathiase Müllera, jejichž stavby jsou zastoupeny na výstavě Swiss Positions v kategorii věnující se městu. Ateliér Diener & Diener Architects  je zde představen administrativní budovou Forum 3 v Basileji (dokončeno 2005), architekti Müller a Niggli ze studia EM2N rekonstrukcí oblouků viaduktu pro kulturní a komerční aktivity v Curychu (dokončeno 2010). EM2N jsou rovněž autoři nové budovy Keystone v pražském Karlíně (dokončeno 2012). Přednášky jsou zdarma, ale je na ně nutná rezervace do 25. února na emailové adrese: michael.hochreutener@eda.admin.ch.

 

Pátého dubna se bude konat další večer s kurátorem výstavy věnované Romandii Matthieu Jaccardem, architekty ateliéru Brauen & Wälchli (autory rekonstrukce švýcarské ambasády v Praze, 1997-2005), Ivanem Kolečkem (architekt a pedagog, od roku 1982 vlastní ateliér v Lausanne) a Petrem Kratochvílem (teoretik architektury, spoluautor Kolečkovy knihy Vrstvy/ Stratigraphie, 2010). Přednáška se uskuteční 5.dubna od 18 hodin v Malém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze.

 

Návštěvníci dostanou ke vstupence i plakát a katalog s texty k jednotlivým stavbám.

 

 

Swiss Positions: 33 přístupů k trvale udržitelnému způsobu stavění

Putovní výstava s názvem „Swiss Positions: 33 přístupů k trvale udržitelnému způsobu stavění“ je souborem fotografií 33 klíčových projektů švýcarské architektury za posledních dvacet let, které se dotýkají tématu udržitelného rozvoje. Realizace jsou rozděleny do 6 kategorií: rekreace, infrastruktura, Alpy, venkov, město a předměstí. Prezentované projekty zahrnují novostavby i rekonstrukce všech typů – veřejné stavby (muzeum, kaple, sportovní stadion, škola), objekty určené k bydlení (hotel, rodinný dům), ale také prvky infrastruktury (most, stavědlo) a další. Odlišné zaměření budov si vyžádalo různé přístupy architektů z hlediska stavebních technologií, použitých materiálů, ekologie a ochrany životního prostředí. Výsledkem je ekologicky šetrná architektura s výraznými estetickými kvalitami. Mezi architektonickými studii zastoupenými na výstavě jsou i velká jména švýcarské architektury jako např. Herzog & de Meuron, Buchner Bründler, Diener & Diener Architects,  Gion A. Caminada, Bernard Tschumi nebo Peter Zumthor.

Výstava si tak dává za cíl seznámit návštěvníky s tím nejlepším, co vzniklo na poli švýcarské architektury od 90. let do současnosti. Fotografie jednotlivých realizací doprovázejí texty, jež přibližují použité stavební postupy, kontext budovy i celý její charakter.

 

 

Organizátoři/

Galerie Jaroslava Fragnera, Švýcarské velvyslanectví v Praze, Association DRA 2010, Geberit

 

Partneři projektu/

Pražské vysoké učení technické v Praze, Karlín Group, Architecture Week

Fotogalerie