VĚRA A VLADIMÍR MACHONINOVI 60´/70´

21/04/16 - 22/05/16
VĚRA A VLADIMÍR MACHONINOVI 60´/70´

Poslední repríza úspěšné výstavy Věra a Vladimír Machoninovi 60´/ 70´. Výstava se věnuje dvěma desetiletím architektonické tvorby manželů Machoninových, v němž vznikly jejich nejslavnější stavby: karlovarský hotel Thermal, obchodní dům Kotva a Dům bytové kultury v Praze a budova československého velvyslanectví v Berlíně. Tyto výjimečné stavby, které neoddiskutovatelně patří mezi naše nejvýznamnější stavby z 2. pol. 20. století, dodnes vzbuzují rozruch a zájem odborné i laické veřejnosti. Výstava v GUKV bude slavnostně zahájena ve čtvrtek 21. dubna v 17 hodin za účasti autorů a potrvá až do 22. května.  Připraven je rovněž doprovodný program: komentované prohlídky a přednášky.

Kurátoři připravili výstavu v době, kdy se stavby manželů Machoninových ocitnuly na určité křižovatce. Zatímco odborná veřejnost jejich tvorbu zařadila mezi nejdůležitější soudobou architekturu, stavby byly radikálně přestavovány nebo se podstatně změnil jejich provoz. Původní sdělení výstavy tak trvá a stává se ještě aktuálnější, neboť snaha zapsat tři hlavní realizace do seznamu nemovitých kulturních památek stále není úspěšně završena. Rovněž ještě nejsou definována zadání rekonstrukcí hotelu Thermal a budovy berlínského velvyslanectví. Poslední repríza výstavy také navazuje na nedávnou poctu České komory architektů Věře Machoninové.

VĚRA A VLADIMÍR MACHONINOVI

Věra (1928) a Vladimír (1920–1990) Machoninovi patřili k silné generaci autorů, kteří v šedesátých letech reagovali na aktuální světové dění. Jejich odvážné realizace vznikaly na základě vyhraných architektonických soutěží, nikoliv jako přímé zakázky; obstály tedy v konkurenci neméně schopných kolegů. Velkorysé pojetí návrhu vždy doprovázelo zajímavé statické řešení (např. sál či bazén hotelu Thermal, charakteristické sloupy se šikmýni vzpěrami v OD Kotva atd.), využití progresivních technologií a materiálů (korozi vzdorující ocel atmofix) a do detailu navržené interiéry včetně autorského nábytku.

OHROŽENÉ STAVBY

Nepoučeným zjednodušováním faktů bývají stavby této éry považovány za projev komunistické propagandy a její autoři za představitele „socialistické architektury“. Pravdou je ovšem skutečnost, že tito tvůrci, manžele Machoninovy nevyjímaje, měli především po roce 1968 zákaz realizovat veřejné zakázky, publikovat své návrhy v médiích nebo vyjíždět do zahraničí za inspirací výtvarnou i technologickou. Mnozí pak mohli pracovat pouze na méně exponovaných zakázkách či v omezeném okruhu a v případě Machoninových tomu nebylo jinak. Dnes navíc dochází k paradoxní situaci – zatímco zahraniční brutalistní architekturu vyzdvihujeme, naše vlastní neméně kvalitní realizace bývají obětí developerských spekulací či nekompetentních rozhodnutí.

HOTEL THERMAL

Festivalový Hotel Thermal patří mezi mediálně velmi sledované stavby. Je příkladem architektonické odvahy a pojetí budovy jako celostního autorského díla. Od počátku byl koncipován jako veřejná stavba, která byla v některých ohledech natolik velkorysá, že bez potřebné ochrany její silné výtvarné pojetí nepřežije současné nároky tržního prostředí. U budovy vlastněné státem by veřejný zájem ve formě ochrany kulturního dědictví měl být zásadním kritériem. Bagatelizace nesporných architektonických a výtvarných kvalit hotelu, stejně jako jeho významu v kontextu místa a historie patří mezi důvody, proč je tato výstava představena právě v Karlových Varech. V průběhu května bude v prodeji také stejnojmenný doprovodný katalog díky uvolnění části jeho nákladu.

VÝBĚR Z TVORBY (REALIZACE)

1964–1977  Hotel Thermal, Karlovy Vary, vítězný návrh ve veřejné soutěži

1968–1978  vlastní dům, Praha 5

1968–1981  Dům bytové kultury, Praha 4, Budějovické náměstí (Věra Machoninová)

1969–1976  dům Otomara Krejči, Praha 6 (Věra Machoninová)

1969–1975   Obchodní dům Kotva, Praha 1, náměstí Republiky

1971–1978   Budova zastupitelského úřadu ČSSR v NDR, Berlin-Mitte, Wilhelmstrasse

1974   stanice metra Budějovická (Věra Machoninová – Břetislav Novák)

1978–1984 – Ubytovna odborového podniku Teplotechna, Praha-Nové Město, Ječná ulice (Věra Machoninová)

DOPROVODNÝ PROGRAM

5. května v 17 hodin komentovaná kurátorská prohlídka výstavy s Pavlem Smětákem, v 18:30 hodin přednáška a diskuze Hotel Thermal – chráněná kulturní památka s historiky architektury Lukášem Beranem a Petrem Vorlíkem a kurátorem výstavy Pavlem Smětákem

17. května v 17 hodin komentovaná kurátorská prohlídka výstavy s Radomírou Sedlákovou a Pavlem Smětákem

 

Ve spolupráci s velvyslanectvím ČR v Berlíně bude připravena v červnu také exkurze. Informace zde budou uveřejněny v následujících dnech.

Mediálním partnerem výstavy je sdružení RESPEKT MADAM, které se věnuje propagaci a informacím o současném stavu architektonických děl manželů Machoninových. S jejich aktivitami se mohou návštěvnící seznámit na webových a facebookových stránkách: http://respektmadam.czhttps://www.facebook.com/respektmadam/?fref=ts

 

VĚRA & VLADIMÍR MACHONINOVI 60´/ 70´

Galerie umění Karlovy Vary příspěvková organizace Karlovarského kraje

22. 4.—22. 5. 2016

Pořadatelé/ Galerie umění Karlovy Vary, Galerie Jaroslava Fragnera

Spolupořadatel/ Národní galerie v Praze

Ve spolupráci/ Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, Národní technické muzeum

Kurátoři/ Pavel Směták, Klára Pučerová

Spolukurátorka/ Radomíra Sedláková

Fotografie/ Jaroslav Franta, Tomáš Novotný, Filip Šlapal, Josef Váša

Grafický design/ Robert V. Novák

Fotogalerie