Ó HORY, Ó HORY, Ó HORY

23/03/18 - 06/05/18
Výstava
Galerie Jaroslava Fragnera
Ó HORY, Ó HORY, Ó HORY

reportáž České televize

rozhovor na radiu Wave

 

 

Současná architektura v českých a slovenských horách v historickém a krajinném kontextu

 

KŘEST PUBLIKACE   19. dubna 19 hod.

Od 19:00 v Point na Betlémském náměstí v budově Galerie Jaroslava Fragnera.

► PREFA – představení tradičních i netradičních architektonických řešení opláštění za pomoci hliníku
► DEBATA S ARCHITEKTY NEJEN O HORSKÉ ARCHITEKTUŘE
Kamil Mrva/ Kamil Mrva Architects
Luděk Rýzner/ OK PLAN ARCHITECTS
Martin Kloda/ ARCHWERK
Ivan Adam

► následuje křest publikace Ó HORY, Ó HORY, Ó HORY

 

PŘEDNÁŠKA fotografa Jiřího Jirouška   12. dubna 19 hod. 

 

VERNISÁŽ a DEBATA     22. března 18:00  a  19:00 hod.

(debatující: T. Bujna - architekt, kurátor výstavy, M. Dulla - historik architektury, D. Merta - historik umění, kurátor výstavy, a další z architektů a investorů zastoupených na výstavě; moderovátor/ redaktorka Respektu Karolína Vránková)

POZOR! POVINNÝ DRESS CODE: lyžařské či turistické oblečení!

 

 

 

SITE-SPECIFIC INSTALACE BIVAK  GOJO


 

Nová výstava v Galerie Jaroslava Fragnera v Praze (23. března – 6. května 2018) následně bude představena i v Design Factory v Bratislavě (květen–červen), která výstavu spolupořádá, a dále ve Vile Flóra ve Starém Smokovci (září–prosinec).

 

GJF po několika inspirativních výstavách věnovaných kvalitním novostavbám i renovacím horských staveb v alpském či norském prostředí představí realizace v českých a slovenských horách a  pohořích. Ačkoliv mají oba státy rozdílná morfologická východiska, spojuje je téměř stoletá společná historie, která zásadně ovlivnila jejich architektonický vývoj. Šest desítek staveb zobrazuje v typologické škále od vyhlídek, environmentálních center přes hotely a relaxační střediska až po rodinné domy především citlivý kontextuální přístup a vzrůstající snahu po udržitelnosti. Právě tento trend, který ruku v ruce s požadavkem zvyšování komfortu a nabídky služeb vede často k realizaci velmi povedených staveb, rovněž otevírá otázku zachování divoké přírody a ochrany před člověkem.

 

Zastoupeny budou téměř všechna pohoří (Šumava, Krkonoše, Krušné hory, Jizerské hory, Orlické hory, Jeseníky, Moravskoslezské Beskydy, Javorníky, Karpaty, Vysoké Tatry, Nízké Tatry, Západní Tatry, Malé a Velké Fatra a Slovenský Ráj) a realizace současné (tedy stavby z novodobé historie obou republik) doplní také příklady zajímavých realizací a neuskutečněných projektů, jež stály u zrodu zájmu o turismus v daných lokalitách nebo připomínají výrazné počiny architektonických dějin (Dušan Jurkovič, Sial apod.).

 

Výstavu doprovodí i publikace, která nebude pouze katalogem představených projektů, ale zároveň poslouží návštěvníkům při turistických a lyžařských výletech v obou republikách jako alternativní průvodce horskou architekturou.

 

Site-specific instalace BIVAK / GOJO collective  

BIVAK propojuje touhu člověka opustit výdobytky civilizace s nutností řídit se intuicí a umět si vytvořit úkryt v nehostinném prostředí. Použitý materiál svou průsvitností odkazuje na niterný ideál člověka co možná nejvíce se přiblížit přírodě, ale zároveň si ponechat maximum komfortu,  kterému přivykl. 


 

spolupořadatelé/ Galerie Jaroslava Fragnera, Design Factory Bratislava

ve spolupráci/ Tatranská galéria Poprad, Časopis Arch

kurátoři/ Dan Merta, Tomáš Bujna

spolupráce/ Matúš Dulla, Ján Krcho, Petr Kratochvíl, Klára Pučerová, Henrieta Moravčíková, Jakub Potůček

grafický design publikace/ Lukáš Kijonka

panoramatické fotografie/ Jiří Jiroušek

Projekt podpořil Fond na podporu umenia.

Fotogalerie