ŽIŽKOVSKÁ SPOJKA

06/09/21 - 03/10/21
multižánrový open air festival ve veřejném prostoru
Praha-Žižkov
ŽIŽKOVSKÁ SPOJKA

►► https://www.zizkovska-spojka.cz/

 

Žižkovská spojka je měsíční open air festival v městské krajině a veřejném prostoru Prahy 3. Projekt je primárně inspirován diplomovou prací Darie Sayapiny s názvem Žižkov Dead Ends a dvěma ročníky Landscape festivalu, které se odehrávaly v širší lokalitě předpolí vrchu Vítkov. Obecně pak navazuje nejen na kulturní tradice této městské části, ale také připravovanou revitalizaci vrchu Vítkov, dokončovanou proměnu cyklostezky pod Vítkovem a Tachovského náměstí, podporuje vznik nového kulturního klastru v okolí Krenovky a Divadla Ponec. Jednodenním happeningem připomene i sté výročí vydání kultovního románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války.

Hlavní aktivitu představují site-specific instalace a intervence doplněné o doprovodný program v podobě debat, performancí, happeningů, koncertů a divadla. Ideou festivalu je oživení architektonického a kulturního dědictví Dolního Žižkova a vrchu Vítkov spolu s upozorněním na historicko-urbanistickou strukturu a industriální topografii této lokality. Umělecké a architektonické intervence do městské krajiny hledající individuální řešení pro daná místa povedou k posílení jejich genia loci. Doprovodný program integruje také místní kulturní aktivity, čímž zajišťuje rovněž sociální rozměr. Kulturně-sociální inkluze se zde stává intelektuální materií pro udržitelnost specifičnosti této historické městské krajiny nedaleko centra Prahy.

Festival se koná ve spolupráci s Městskou částí Praha 3, Galerií hlavního města Prahy, Tancem Praha, Krenovkou sobě a Unijazzem. Byl finančně podpořen hlavním městem Prahou, programem Ministerstva kultury ČR – Podpora trvalé udržitelnosti projektu Evropské hlavní město kultury, programem Umění pro město, Městskou částí Praha 3.

Za finanční podporu děkujeme: generálnímu partnerovi – Central Group a.s., hlavním partnerům – Geosan Development s.r.o, Amadeus Real a.s., partnerům – Kolektory a.s., Vars Brno a.s., Sekyra Group a.s., Insky spol. s.r.o., Finep CZ a.s., Metrostav Development a.s., Penta Real Estate s.r.o, Sudop Real a.s..

ORGANIZÁTOR / Galerie Jaroslava Fragnera

Fotogalerie